ПРОФОРІТАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Формула вибору професії

Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Для прийняття правильного рішення при виборі професії тобі необхідно враховувати ряд факторів -власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці. Для цього існує так звана "формула вибору професії", яка в загальному вигляді показує первинний алгоритм прийняття оптимального рішення в поєднанні наступних компонентів: "хочу" - "можу" - "треба". Розкриємо коротко суть цих компонентів.

1. "Хочу" - намагання особистості, тобто твої інтереси, нахили, мотиви, плани, професійні наміри. Це те заняття, яке ти робиш з інтересом, з бажанням, за власною ініціативою (як у школі, так і в позаурочний час). Якщо вибрана справа подобається, то ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію, користуватися авторитетом, і в результаті, більше зароблятимеш.
  2. "Можу" - можливості особистості, тобто твій стан здоров'я, наявний досвід (знання, вміння, навички), психофізіологічні якості, здібності до різних видів діяльності.   Наприклад,  в  якихось  справах  ти  більш  успішний,  довго  можеш займатися цією справою не втомлюючись, а в інших, навпаки, швидко починаєш нервувати, сердитись, у тебе нічого не виходить.

III. "Треба" - потреби суспільства, тобто твої уявлення про обов'язок, моральні установки, ціннісні орієнтації, знання світу професій і про перспективні спеціальності, які користуються попитом на ринку праці, і вірогідність працевлаштування за обраною професією. Слід врахувати, що отримання статусу безробітного - невиграшний початок трудової кар'єри. Тому вибираючи професію потрібно узгодити свій вибір з потребами суспільства в кадрах, кон'юнктурою ринку праці. Але кінцевий оптимальний вибір своєї професії можна зробити тільки тоді, коли ти проаналізуєш всі компоненти формули вибору професії і співставиш їх між собою та з вимогами професії до людини і вони співпадуть між собою хоча би частково

Як тобі уже стало зрозуміло, вибір професії - це складний і відповідальний кроку житті кожного, тому його потрібно робити свідомо й обдумано

Як правильно обрати професію

8 чинників вибору професії (за Є.Климовим)

1. Позиція старших членів родини

Є старші, які прямо відповідають за те, як складається твоє життя. Це піклування поширюється і на питан­ня про твою майбутню професію.

2. Позиція товаришів, подруг.

Дружні зв'язки в твоєму віці вже довгі міцні і можуть дуже впливати на вибір професії. Мож­на дати лише загальну пораду: слушним буде рішення, що відповідає твоїм  інтересам і збігається з інтересами суспільства, в якому ти живеш.

3. Позиція вчителів, шкільних педагогів

Спостерігаючи за поведінкою, навчальною і позанавчальною активністю учнів, досвідчений пе­дагог знає про тебе багато такого, що приховано від непрофесійного погляду й навіть від тебе.

4. Особисті  професійні плани

Під планом у даному разі слід розуміти твої  уявлення про етапи освоєння професії.

5. Здібності

Про своєрідність своїх здібностей слід судити не лише за успіхами в навчанні, а й за досягненнями в найрізноманітніших видах діяльності

6. Рівень домагань на громадське визнання

Плануючи свій трудовий шлях, слід дуже добре подбати про реалістичність своїх домагань.

7. Поінформованість

Слід подбати про те, щоб здобута тобою інформація про ту чи іншу професію не виявилася спотвореною, неповною, однобокою.

8. Схильності

Схильності  виявляються в улюблених заняттях, на які ми витрачаємо велику частину вільного часу.  Це — інтереси, підкріплені певними здібностями.